Брзо и вкусно: Чоколадни топчиња

Брзо и вкусно: Чоколадни топчиња

Брзи и неодоливи чоколадни колачиња, вкусот ќе ве воодушеви!

Состојки:

 • 4 жолчки
 • 4 лажици шеќер во прав
 • 100 гр путер
 • 100 гр чоколадо
 • цимет
 • какао

Начин на подготовка:

 1. Изрендајте чоколадо и, мешајќи, растопете го на пареа (без додавање на вода, на слаб оган).
 2. Во омекнатото чоколадо малку по малку измешајте путер.
 3. Во глатката смеса измешајте една по една жолчка, шеќер и цимет па и натаму мешајте на пареа да се поврзе.
 4. Тргнете од оган, изладете прво на собна температура па ставете во фрижидер смесата да стврдне, барем четири часа. Тогаш со лажичка земајте тврда смеса и обликувајте топчиња со големина на ореви.
 5. Извалкајте ги во какао и ставете ги во фрижидер. Ако сакате, топчињата можете да ги прелиете со глазура од чоколадо.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

singlepost_text