Бананко колач готов за 20 минути

Бананко колач готов за 20 минути

Брз колач со банани за сите сетила.

Состојки:

 • 3 кеси желатин
 • 3 дл вода
 • ½ кг. шеќер
 • ½ екстракт од банана
 • 200 гр чоколадо
 • 50 гр маргарин
 • 2-3 лажици масло

Подготовка:

 1. Се растопуваат желатините во еден децилитар вода и се оставаат да набабрат, па се додаваат уште 2 децилитри вода и се остава за зоврие.
 2. Се става потоа шеќер, и се мати со миксер, па екстракт од банани и се меша.
 3. Се сипува во тепсија со масло, па се топи чоколадото со маргарин и се става горе.
 4. Се лади и служи.

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

singlepost_text