Стифадо: Сочно јунешко на грчки начин, се топи во уста

Стифадо: Сочно јунешко на грчки начин, се топи во уста

Специјалитет кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • 750 гр јунешко или говедско
 • 250 мл суво црно вино
 • 1 лажичка вински оцет
 • 2 чешниња лук
 • 400 гр кромид
 • 1 стапче цимет
 • 2 листови ловор
 • 1 лажичка мелена црвена пипер
 • 1 лажичка доматно пире
 • 1/2 конзерва пелати
 • 150-200 мл говедска супа
 • маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • малку брашно

Начин на подготовка:

 1. Исечете го месото на поголеми коцки и извалкајте го во брашно измешано со сол и бибер. На врело масло пржете го месото додека не добие златна кора, па ставете го во огноотпорен сад и додајте малку маслиново масло. 
 2. Кромидот исечкајте го на поголеми парчиња и динстајте го додека не добие фина кафеава боја. На крај продинстајте лук и сè ставете преку месото. 
 3. Во тенџере ставете вино, цимет, оцет и бибер и оставете да зоврие. Прелијте преку месото, а потоа сè прелијте со говедска супа и ставете два ловорови листови. Поклопете ја огноотпорната чинија и ставете во рерна. Печете околу еден час на 200 степени. Благо отклопете и печете уште 2,5 часа. Послужете со ориз.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text