Брзо и лесно: Еве како да го направите најздравиот домашен сладолед (Видео)

Брзо и лесно: Еве како да го направите најздравиот домашен сладолед (Видео)

Овој сладолед е совршена и здрава замена за купечкиот, а предностите се бројни во однос на индустриските сладоледи.

Состојки:

  • 3 шолји лубеница, диња или друго омилено овошје исечкано на коцки
  • 1 шолја исечкани јагоди
  • 1 лажичка мед
  • 2 лажички сок од лимон
  • 2 лажички вода
  • свежо исечкано овошје по избор

Начин на подготовка:

  1. Во блендер измешајте, овошје, мед, лимон и вода. Со смесата наполнете пластични садови за сладолед. Затворете ги садовите и оставете во замрзнувач преку ноќ.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text