Мирисни мафини од кокос и чоколадо

Мирисни мафини од кокос и чоколадо

Неодолив десерт – мирисни мафини од кокос и чоколадо кои ќе ги подготвите за миг!

Состојки:

 • 2 јајца
 • 225 гр брашно
 • 100 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 2 лажички прашок за печиво
 • 100 гр сечкано чоколадо
 • 80 мл масло
 • рендана кора од лимон
 • 50 гр кокос
 • 100 мл млеко

Начин на подготовка:

 1. Јајцата добро измешајте ги со шеќер и ванилин шеќер. Додавајте ги останатите состојки. Прво млеко и масло, а потоа брашно измешано со кокос, прашок за печиво и кора од лимон. На самиот крај додајте парчиња чоколадо. 
 2. Поделете ја масата во калапи и печете до 25 минути.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text