Цигара бурек со пилешко

Цигара бурек со пилешко

Вкусен бурек со пилешко месо и печурки…

Состојки:

 • 6 дебели кори за пита
 • 1 лажичка зачин
 • 1 лажица маслиново масло
 • 2 лажички мелена црвена пипер
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка бибер
 • 200 гр печурки
 • 2 јајца
 • 60 гр морков
 • 600 гр пилешко филе
 • 200 мл масло за пржење

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото гответе го околу 20 минути. Печурките ситно исечкајте ги и испржете ги на маслиново масло. 
 2. Во сад измешајте ситно исечкано изладено варено пилешко, печурки, изрендан морков, јајца, зачин, бибер, сол и мелена пипер. 
 3. Листовите тесто исечкајте ги во облик на правоаголници (од една кора се добиваат четири правоаголници), на секој ставете 1-2 лажичка фил и свиткајте. 
 4. Буреците ставете ги во врело масло и пржете ги до златно-кафеава боја.

Послужете со јогурт и уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

singlepost_text