Крем од кајсии: Најубавиот летен десерт

Крем од кајсии: Најубавиот летен десерт

Во летните месеци најмногу ни одговараат лесни и освежувачки овошни десерти.

Еден таков десерт кој е едноставен за подготовка е кремот од кајсии и праски, а еве и како се прави.

Состојки:

  • 3 праски
  • 8 кајсии
  • 2 дл млеко
  • 2 дл слатка павлака
  • 30 гр шеќер
  • сок од половина лимон

Начин на подготовка:

  1. Измешајте млеко, павлака и шеќер и гответе на слаб оган додека шеќерот не се растопи. 
  2. Праските и кајсиите излупете ги, исечкајте ги на коцки и додајте во смесата и гответе со мешање уште 2-3 минути. 
  3. Тргнете од оган и оставете да се излади, додајте сок од лимон и добро изблендирајте во блендер. 
  4. Кремот ставете го во чинии или чаши и послужете го ладен.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text