Вкус кој ќе ве воодушеви: Батаци во фолија

Вкус кој ќе ве воодушеви: Батаци во фолија

Едноставен, а вкусен ручек – батаци во фолија.

Состојки:

 • 2 кг пилешки батаци
 • 200 гр маслини
 • 150 гр домати
 • 30 гр лук
 • 20 гр сол
 • 1 гр бибер
 • 2 гр босилек
 • 2 гр магдонос
 • 200 мл маслиново масло
 • 500 гр ориз
 • 150 гр кромид
 • 70 мл месна супа

Начин на подготовка:

 1. Пилешките батаци филувајте ги со маслини и пропечете ги на маслиново масло. 
 2. На остатокот од маснотијата пропржете лук и домати. 
 3. Сè заедно замотајте во фолија и запечете во рерна. 
 4. Оризот динстајте го на пропржениот лук и залијте со месна супа.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*