Поховани печурки

Поховани печурки

Вкусно предјадење готово за миг!

Состојки:

 • 500 гр мешани печурки
 • 3 јајца
 • 200 гр презла
 • брашно
 • сол
 • бибер
 • масло
 • тартар сос

Начин на подготовка:

 1. Печурките исечкајте ги на малку подебели парчиња. Извалкајте ги во брашно, потопете ги во разматени посолени јајца, па во презла. 
 2. Пржете ги во загреано масло по 2-3 минути од секоја страна. 
 3. Печурките ставајте ги на хартиени салфети да ја впијат маснотијата, па послужете ги врели со тартар сос.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text