Најубавиот брз ручек без месо: Тиквици и компири запечени во павлака

Најубавиот брз ручек без месо: Тиквици и компири запечени во павлака

Овој ручек ќе го обожаваат и вегетаријанците, но и најголемите месојади. Откријте во што е тајната!

Состојки:

 • 500 гр компири
 • 300 гр тиквици
 • 2 дл кисела павлака Пекабела
 • 1 главица кромид
 • 50 гр рендан кашкавал
 • 100 мл млеко
 • 1 лажица глатко брашно
 • 1 чешне лук
 • сол
 • свежо мелен бибер
 • мускатно оревче
 • мајчина душица

Начин на подготовка:

 1. Компирите излупете ги и исечкајте ги на тенки кругови. Тиквиците не лупете ги, само исечкајте ги на кругови. 
 2. Со путер намастете огноотпорен сад и во него наредете компири и тиквици. 
 3. Кромидот исечкајте го на тенки кругови и наредете го по компирите и тиквиците. Сè посипете со мајчина душица. 
 4. Разматете брашно во млеко, додајте павлака, ситно сечкан лук, сол, бибер и изрендано мускатно оревче. Прелијте преку компирите и тиквиците. 
 5. Печете на 200 степени околу половина час зеленчукот да омекне. Посипете со рендан кашкавал и печете уште 10-15 минути.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text