Миш-маш од рерна: Фантастично јадење залиено со сос од јајца и кисело млеко

Миш-маш од рерна: Фантастично јадење залиено со сос од јајца и кисело млеко

Вкусна селска храна која ќе ја обожавате…

Состојки:

 • 1 тегла печени пиперки
 • 100 гр сирење
 • магдонос
 • 3 чешниња лук
 • бибер
 • сол
 • 2 лажици масло
 • 100 гр кашкавал

Состојки за прелив:

 • 3 јајца
 • 4 лажици кисело млеко
 • 2 лажици брашно
 • прстофат сода бикарбона

Начин на подготовка:

 1. Печените и излупени пиперки извадете ги од тегла да се исцедат, а потоа исечете ги на ленти. Наредете ги во плех намастен со масло, па преку нив ставете сирење и испасирани чешниња лук. Од горе зачинете со неколку капки масло, бибер, сол и ситно сечкан магдонос. 
 2. Разматете јајца со кисело млеко и сода бикарбона, па додајте брашно. Со оваа смеса залијте ги пиперките и печете 20 минути на 200 степени во претходно загреана рерна. 
 3. Извадете од рерна и посипете со рендан кашкавал, па повторно вратете во рерна на 10 минути да се запече.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text