Никогаш побрза торта: Вкусна и лесна, идеална за изненадни гости

Никогаш побрза торта: Вкусна и лесна, идеална за изненадни гости

Брза и сочна торта чија подготовка е и повеќе од едноставна!

Состојки:

 • 500 мл слатка павлака
 • 200 гр шеќер во прав
 • 500 гр кисела павлака Пекабела
 • 300 гр малини или друго овошје по избор
 • 500 гр мелени бисквити

Начин на подготовка:

 1. Разматете слатка павлака, како шлаг за декорирање, тоа значи цврсто но не премногу. 
 2. Додајте кисела павлака и шеќер во прав па повторно разматете. 
 3. Додајте бисквити и смрзнати малини и измешајте со лажица. 
 4. Ако масата е помека, така и треба бидејќи ќе стегне откако ќе отстои, а ако масата е веќе густа долијте половина чаша млеко и измешајте. 
 5. Обложете калап со фолија па ставете ја целата смеса за торта и израмнете. 
 6. Оставете неколку часа во фрижидер па свртете на тацна или тргнете го обрачот од калапот. 
 7. Декорирајте по желба, послужете и уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text