Шампињони во доматен сос

Шампињони во доматен сос

Овие шампињони можете да ги искористите како сос за тестенини…

Состојки:

  • 300 гр шампињони
  • 2 домати
  • сол
  • бибер
  • зачини по желба

Начин на подготовка:

  1. Шампињоните измијте ги, исечкајте ги на листови. 
  2. Доматите излупете ги и ситно исечкајте ги, ставете во поклопено тенџере, посолете, побиберете и динстајте додека шампињоните не омекнат. 
  3. Сервирајте со тестенини или варен ориз.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text