Брз десерт: Млечна пита

Брз десерт: Млечна пита

Неодолива млечна пита…

Состојки:

 • 8-9 кори за пита
 • 100-150 гр путер
 • 4 јајца
 • 150-200 гр шеќер
 • 300 мл врело млеко
 • 2 лажици ситно мелено пченкарно брашно
 • 1/4 лажичка цимет
 • арома ванила
 • шеќер во прав за посипување

Начин на подготовка:

 1. Намастете тепсија со путер. 
 2. Корите свиткајте ги и редете ги во круг од надвор кон внатре. Премачкајте ги корите со растопен путер. 
 3. Посипете со цимет и печете на 180 степени околу 25 минути, односно додека не поруменат. 
 4. Во меѓувреме направете фил. Пенасто разматете јајца со шеќер. Додајте пченкарно брашно и врело млеко во кое сте додале малку арома ванила. 
 5. Прелијте ги корите со овој фил и допечете уште 25 минути. посипете со шеќер во прав.

Уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text