Лесно јадење: Слатка зелка со пилешко (Видео)

Лесно јадење: Слатка зелка со пилешко (Видео)

Рецепт за лесно јадење од млада зелка…

Состојки:

 • 1,5 кг млада зелка
 • 300 гр бело месо
 • 500 мл доматен сок
 • 1 свеж домат
 • 1 морков
 • 1 компир
 • 2 средни главици кромид
 • мало парче целер
 • магдонос
 • 1 лажица зачин
 • сол
 • масло
 • 1 лажица црвена пипер
 • 2 рамни лажици брашно
 • 1 л вода

Начин на подготовка:

 1. Ситно исечканиот кромид пропржете го на малку масло па додајте чаша вода и продолжете со динстање. Додајте исечкано месо па кратко крчкајте. Ставете го останатото исечкано овошје, готвениот домат па крчкајте додека зелката не спласне. Додајте вода, зачини и оставете да се готви околу 30 минути. 
 2. На крај додајте уште сол и исечкан магдонос. Загрејте околу 30 мл масло па пропржете брашно, на крај ставете црвена пипер и запржете ја зелката. Запржената зелка нека се готви некоја минута, па послужете.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text