Сладолед од лубеница

Сладолед од лубеница

Неодолив сладолед за разладување во овие врели денови…

Состојки:

  • лубеница
  • сок од лимета
  • нане
  • шеќер
  • вода

Начин на подготовка:

  1. Лубеницата исчистете ја, исечкајте ја на поголеми парчиња, додајте сок од лимета, неколку листови нане па добро измешајте. 
  2. На оган загрејте ја измешаната лубеница со нане, додајте вода и шеќер па изладете. Ставете во калап за сладолед во замрзнувач. Штом стврдне, забодете стапчиња и оставете во замрзнувач додека сладоледот целосно не смрзне.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text