Неодоливи панцероти

Неодоливи панцероти

Вкусни панцероти за вечера, оригинален рецепт за омиленото јадење!

Состојки:

 • 100 мл вода
 • 200 мл млеко
 • 1 лажица шеќер
 • 1/2 лажица сол
 • 1 коцка квасец
 • 2 јајца
 • 5 лажици масло
 • 600 гр брашно
 • масно сирење
 • салама
 • кечап

Начин на подготовка:

 1. Во млако млеко ставете шеќер и квасец па замесете тесто додавајќи ги сите останати состојки. По потреба додајте уште брашно. 
 2. Покријте и оставете тестото да надојде околу еден час. Во текот на надоаѓањето премесете два пати. 
 3. Од тестото земајте парчиња од по 100 гр, развлечете ги во облик на елипса, па ставајте го саканото полнење. Затворете ги панцеротите, ставајте ги на плех и печете на 200 степени додека не добијат златножолта боја. Украсете со рендано сирење и кечап.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text