Пиперки полнети со ориз

Пиперки полнети со ориз

За следниот ручек ви предлагаме вкусни пиперки полнети со ориз…

Состојки:

  • 1 црвена пиперка
  • 1 жолта пиперка
  • 1 зелена пиперка
  • 200 гр ориз
  • 2 лажици исечкан магдонос
  • 100 гр сирење по желба
  • маслиново масло
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Пиперките пресечете ги на половина и исчистете ги од семки. Во врела посолена вода згответе ориз околу 15 минути. Оризот исцедете го и измешајте го со магдонос и сирење. 
  2. Со таа смеса полнете ги половините од пиперките и редете ги во огноотпорен сад, налијте со малку вода или бујон и прокапете со маслиново масло. Печете 20 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text