Лесен прилог за топлите денови: Динстани патлиџани

Лесен прилог за топлите денови: Динстани патлиџани

Вкусен и лесен прилог за топлите денови…

Состојки:

 • 2 модри патлиџани
 • 2 жолти тиквици
 • 1 зелена тиквица
 • 1 пиперка
 • 1 главица кромид
 • 2-3 чешниња лук
 • морска сол
 • маслиново масло
 • оригано
 • малку свеж босилек

Начин на подготовка:

 1. Патлиџаните и тиквиците измијте ги и исечкајте ги на коцки. 
 2. Кромидот и лукот исечкајте ги ситно. 
 3. Во тава загрејте малку маслиново масло. Прво издинстајте кромид, потоа лук и потоа додајте иг сите останати состојки. Динстајте 15-тина минути. Додајте зачини по желба.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text