Бразилска компир салата: Највкусниот прилог со месо или риба

Бразилска компир салата: Највкусниот прилог со месо или риба

Јадење со необичен вкус кој ќе го засакате на првиот залак!

Состојки:

 • 1 кг компири
 • 200 мл мајонез
 • 3 лажици сок од лимета
 • 1 лажичка лук во прав
 • 1/2 лажичка сушено нане
 • 3 струка млад кромид
 • јаболков оцет
 • сол по вкус
 • бибер по вкус
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. Згответе компири, излупете ги и исечкајте ги на коцки. Прелијте со јаболков оцет и оставете да се излади. 
 2. Измешајте мајонез, сок од лимета, нане, лук во прав, бибер и сол. Потоа додајте ситно сечкан кромид. 
 3. Прелијте преку изладените компири и добро измешајте. 
 4. Пред послужување посипете со ситно сечкан магдонос.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text