Колач овошна фантазија со многу овошје

Колач овошна фантазија со многу овошје

Уживајте во овој летен колач…

Состојки:

 • 3-4 јајца
 • 150 гр шеќер
 • 250 гр брашно
 • 150 гр малини
 • 150 гр вишни или цреши
 • 200 гр кајсии или праски
 • 100 гр суво грозје
 • кора од лимон
 • 1 прашок за печиво
 • 200 гр кисела павлака
 • 50 мл масло

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, брашното измешајте го со прашок за печиво па додајте го, потоа додајте кора од лимон, масло, павлака, суво грозје и сè добро измешајте. 
 2. Во намастена тепсија на дното наредете овошје, па прекријте со тесто, па ред овошје, тесто, овошје и тесто и од горе овошје. 
 3. Печете на 180 степени 50-60 минути.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text