Вкусно пилешко на грчки начин

Вкусно пилешко на грчки начин

Подгответе вкусно пилешко месо по оригинален грчки рецепт…

Состојки:

 • 6 парчиња пилешко филе
 • 500 мл доматен сос
 • 250 гр печурки
 • 250 гр маслини
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажица сок од лимон
 • 1 лажичка оригано
 • 1 главица кромид
 • 125 мл вода
 • 400 гр ориз
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото филе ставете го во плех намастен со масло и печете 60 минути на 175 степени. 
 2. Во меѓувреме соединете доматен сос, исечкани и исчистени печурки, маслини, исечкан лук и кромид, исцеден сок од лимон, оригано, сол и вода. 
 3. Сите состојки добро измешајте ги, ставете во поголемо тенџере, додајте пилешко кое се пече во рерна и се готви на ниска температура околу 1 час. 
 4. Посебно згответе ориз. При сервирање во секоја чинија ставете ориз и прелијте со подготвеното пилешко во сос.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text