Колач од банани и путер од кикирики

Колач од банани и путер од кикирики

Неодолив десерт од банани и путер од кикирики!

Состојки:

 • 3/4 шолја овесни снегулки
 • 1 шолја бадеми
 • 3 големи зрели банани
 • 1 јаболко
 • 1/2 шолја шеќер
 • 1/2 шолја кафеав шеќер
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 1 лажица мед
 • 1 шолја путер и кикирики

Начин на подготовка:

 1. Во блендер прво сомелете бадеми и овесна каша заедно, а потоа додајте ги и сите останати состојки, освен путерот од кикирики. 
 2. Мешајте во блендер додека смесата не стане глатка. Потоа додајте путер од кикирики и измешајте. 
 3. Добиената смеса ставете ја во плех со хартија за печење и украсете со парчиња банани. Печете на 160 степени околу 30 минути. Колачот ќе добие убава кора, но внатре ќе остане сочен.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text