Едноставен, а баш добар колач: Стар рецепт кој се чува како семејно наследство

Едноставен, а баш добар колач: Стар рецепт кој се чува како семејно наследство

Многу е едноставен, а баш добар колач…

Состојки:

 • 1 шолја брашно
 • 3 јајца
 • 5 лажици шеќер
 • 1 лажичка лимонтус
 • 1 шолја врела вода
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 2 лажици масло
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер. Додајте масло, ванилин шеќер и брашно. Добро измешајте и додајте сода, лимонтус и топла вода. Измешајте и оставете да отстои 10 минути. 
 2. Потоа ставете во рерна и печете на 200 степени додека не добие златна-браун боја или тестирајте со чепкалка – кога ќе го прободете тестото, а на чепкалката не остане ништо, колачот е готов. 
 3. Кога малку ќе се излади, обилно посипете со шеќер во прав, ако сакате додајте и рендана кора од портокал. Колачот треба да отстои барем 30 минути пред послужување.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text