Пита со кајсии: Неодолив вкус на најубавиот колач

Пита со кајсии: Неодолив вкус на најубавиот колач

Десерт кој не може да ве разочара!

Состојки:

 • 3 јајца
 • 1 чаша шеќер
 • 1 чаша масло
 • 2 чаши брашно
 • 1 чаша јогурт
 • 1 прашок за печиво
 • 1 кг излупени и исечкани кајсии
 • 2-3 лажици гриз
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Исечканите кајсии продинстајте ги на малку масло да омекнат, заедно со гризот и малку шеќер. Разматете јајца, шеќер, масло, брашно, прашок за печиво и јогурт во хомогена смеса. 
 2. Две третини од смесата излејте на намастен плех и печете додека не фати кора. Извадете го колачот од рерна, прекријте го со кајсии, а потоа и со остатокот од тестото. Печете уште 30-40 минути, па посипете со шеќер.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text