Меки и сочни шницли од бело месо

Меки и сочни шницли од бело месо

Едноставно се прават и одлични се за секаква прилика!

Состојки:

 • 1/2 кгр пилешко бело месо
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 3 парчиња леб
 • 2 дл млеко
 • сол
 • бибер
 • малку масло

Начин на подготовка:

 1. Белото месо, кромидот и лукот сомелете ги. 
 2. Во сад ставете млеко, додајте 3 парчиња леб, измешајте, па соединете со месото.

   

 3. Правете плескавици и секоја од горе премачкајте ја со малку масло.

   

 4. Ставете во намастена тепсија и печете на 200 степени додека не поруменат.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text