Зелка салата со кикирики

Зелка салата со кикирики

Оваа салата е добра за зајакнување на имунитетот…

Состојки:

 • 150 гр зелка
 • 1 црвена пиперка
 • 1 жолта пиперка
 • 2 лажици сусамово масло
 • 2 лути пиперчиња
 • 4 лажици соја сос
 • 4 лажици мед
 • сол
 • бибер
 • 4 лажици пржени кикирики

Начин на подготовка:

 1. Изренданата зелка и исечканите пиперки пропржете ги на врело масло. Внимавајте намирниците да останат светли, не треба да потемнат. 
 2. Измијте ги лутите пиперчиња, извадете им ги семките и ситно исечкајте ги. 
 3. Од соја сос, исечкани пиперчиња, мед, сол и бибер направете сос за салата со кој ќе ја прелиете изладената зелка. 
 4. На крај посипете со кикирики. Држете во фрижидер до употреба, најмалку 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text