Летен рецепт: Шарена пита со шунка, тиквици и сирење

Летен рецепт: Шарена пита со шунка, тиквици и сирење

Вистинска летна пита која позитивно ќе ве изненади со својот лесен вкус.

Состојки:

 • 250 гр шунка
 • 4 јајца
 • 1 кора за пита
 • 200 гр тиквици
 • 100 гр тврдо сирење
 • сол
 • бибер
 • оригано

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца и додајте шунка, исечкана на коцки или ленти. 
 2. Потоа додајте изрендано сирење и исечкани тиквици. Сè зачинете со малку сол, бибер и оригано. 
 3. Целата смеса заедно излејте ја на готовата кора и печете во загреана рерна околу 40 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text