Предлог за вечера: Погача со млад кромид и свежо сирење

Предлог за вечера: Погача со млад кромид и свежо сирење

Рецепт за убава вечера – погача со млад кромид и свежо сирење.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 2 шолји пченкарно брашно
 • 2 шолји бело брашно
 • 1 шолја масло
 • 2 шолји јогурт
 • 1 шолја свежо кравјо сирење
 • 1 прашок за печиво
 • 1 лажица сол
 • млад кромид
 • суво месо

Начин на подготовка:

 1. Кромидот исечкајте го и измешајте го со останатите состојки. По потреба додајте млеко ако смесата е прегуста. 
 2. Сувото месо исечкајте го на коцки и наредете го на површината од смесата. Печете на 200 степени околу 40 минути. Изладете, исечкајте на коцки и послужете.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text