Сладок ролат готов за точно 9 минути: Баш совршен десерт

Сладок ролат готов за точно 9 минути: Баш совршен десерт

Се подготвува за 2 минути, се пече 6, се мачка уште 1 минута и тоа е сè!

Состојки:

  • 100 гр брашно
  • 100 гр шеќер
  • прстофат сол
  • 2 лажички прашок за печиво
  • 3 јајца
  • 4 лажици слатко од јагоди (или друг вкус, по ваш избор)
  • 2 лажици шеќер во прав

Начин на подготовка:

  1. Измешајте брашно, шеќер, сол и прашок за печиво. Додајте јајца и сè измешајте. За сè ова се потребни само 2 минути! Намастете плех, ставете хартија за печење, ставете го тестото и печете 6 минути на 180 степени. 
  2. За тоа време во тенџере загрејте слатко. Ви останува само уште минута работа – печеното тесто извадете го од плех, тргнете ја хартијата, па веднаш намачкајте го со топло слатко, свиткајте во ролат и посипете со шеќер во прав.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text