Лебот е свеж само на едно место: Еве зошто не треба да го чувате во кутија за леб

Лебот е свеж само на едно место: Еве зошто не треба да го чувате во кутија за леб

Дознајте кое место е идеално за чување леб!

Извештајот на тема истражување на храна и нејзиното складирање кое го спровел универзитетот во Небраска покажал дека лебот, каде и да го чувате, доколку е на собна температура, ќе се расипе најдолго за недела дена, а често и пократко.

На сè тоа, на мувлата, која има долги корени, често и требаат повеќе денови да се покаже во сино-зелена нијанса по која ја препознаваме.

Затоа, научниците препорачуваат, лебот да го чувате во замрзнувач или во фрижидер.

Во овие ситуации шансите да се појави мувла на лебот се минимални, а векната може да трае и до три месеци. Кога ќе ја стоплите, ќе делува свежо. Ако јадете леб само чувајте го во фрижидер во кеса за замрзнувач.

Кога скате да го одмрзнете лебот загрејте го или во микробранова на 15-25 секунди или на решетка од рерна на 160 степени околу 5 минути.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text