Брз и вкусен десерт: Јагоди со крем во чаша

Брз и вкусен десерт: Јагоди со крем во чаша

Десерт кој сите го обожаваат, а се прави многу едноставно!

Состојки:

  • павлака за шлаг
  • 250 мл маскарпоне
  • 2 лажици шеќер во прав
  • 1 лажица екстракт од ванила по желба
  • јагоди

Начин на подготовка:

  1. Разматете павлака за шлаг до половина па додајте шеќер, маскарпоне и екстракт од ванила, па разматете до крај. 
  2. Во сад наредете исечкани јагоди, додајте ред крем, па повторно ред овошје и украсете на врвот со парчиња издробени бисквити или листови бадеми.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text