Евтино јадење од пржен леб и сирење

Евтино јадење од пржен леб и сирење

Едноставно и брзо се подготвува, а секогаш ќе барате парче повеќе…

Состојки:

  • 1/2 леб исечкан на парчиња со големина на залак
  • 1/2 главица кромид или 1/2 струк праз
  • 150 гр солено сирење
  • 100 мл масло
  • прстофат црвена пипер

Начин на подготовка:

  1. Кромидот или празот излупете го и исечкајте го ситно, па пропржете го на масло во длабока тава додека не омекне. Додајте исечкан леб и издробено сирење, измешајте, па на крај додајте и пипер. 
  2. Пржете уште минута-две со непрекинато мешање и јадењето е готово! Посипете го со уште малку рендано сирење и послужете со ладен јогурт или кисело млеко.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text