Не сте пробале нешто волку меко и вкусно: Појадок или вечера за 30 минути

Не сте пробале нешто волку меко и вкусно: Појадок или вечера за 30 минути

Со неколку состојки до највкусен појадок, мезе или вечера за вас и најсаканите.

Состојки:

 • 1 кг. брашно
 • 250 гр. маргарин
 • 400 гр. сорење
 • 1 лажиче сол
 • 1 јајце
 • 1 квасец
 • 100 мл. вода

Подготовка:

 1. Се става квасецот да се активира во 100 мл. млака вода, па се додава потоа брашно, сирење и маргарин, па сол.
 2. Се меси тесто и се остава да нарасне 30 минути.
 3. Се развлекува тесто, па се прави ролат.
 4. Се остава 10 минути, па се развлекува и се вадат погачи со модли или шолја.
 5. Се редат на подмачкан плех и се премачкуваат со јајце, па се печат 30 минути на 200 степени.
 6. Супер за со јогурт или павлака.

 

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее