Пиперки полнети со печурки – деликатес повкусен од оној со мелено месо

Пиперки полнети со печурки – деликатес повкусен од оној со мелено месо

Направете вкусни полнети пиперки со печурки.

Состојки:

 • 8-10 пиперки
 • 500 гр. шампињони
 • 3 главици кромид
 • масло
 • сол
 • бибер
 • малку магдонос
 • 450 гр. домати
 • 1 шолја ориз

Подготовка:

 1. На масло се пржи сечениот кромид со печурките кои убаво се мијат претходно и се сечат на листови.
 2. Се додава ориз, половина сварен и магдонос.
 3. Се ставаат сол и бибер и се лади.
 4. Се полнат пиперките кои убаво ќе ги исчистиме и се редат во огноотпорен сад, па се сече доматот и лупи и се става врз пиперките за да се затворат.
 5. Се додава масло и вода и се печат на 200 степени додека не омекнат и не испари водата.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте