Готов за половина час: Џем без шеќер и готвење

Готов за половина час: Џем без шеќер и готвење

Краток и едноставен рецепт за вкусен џем од вашето омилено овошје…

Состојки:

  • 1 шолја свежо овошје (боровници, малини, капини, може и праски, сливи, кајсии)
  • 4 лажички чиа семе (што повеќе додавате, џемот ќе биде погуст)
  • 1 лажица јаворов сируп
  • 2 лажички сок од лимон
  • прстофат сол

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги сите состојки, ставете ги во фрижидер на половина час или додека не стегне и, верувале или не, вашиот џем е готов.

Послужете и уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text