Повкусни од пита со спанаќ: Брзи кифлички со богат фил

Повкусни од пита со спанаќ: Брзи кифлички со богат фил

Направете вкусни кифлички со богат фил по брз рецепт:

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 70 гр. маргарин
 • 1 дл. масло
 • 2 дл. млеко
 • 2 јајца
 • квасец
 • сол

Фил:

 • 250 гр. шунка
 • 1 главица кромид
 • маргарин
 • 100 гр. кашкавал
 • 5 лажици сецкан спанаќ
 • 1 јајце
 • сол
 • бибер

 

Подготовка:

 1. Тестото се меси од сите состојки за него, се остава еден час да нарасне, а потоа се дели на три топки и секоја се развлекува, па се сечат триаголници.
 2. Се пржи на масло кромидот, со спанаќ и шунката на коцки. Се додава и изматено јајце и кашкавал, па зачини.
 3. Се става фил и се виткаат кифли.
 4. Се печат 35 минути на 200 степени.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

singlepost_text