Бугарија има чудни правила, а во Грција ќе ви ги земат кесите ак ого носите ова – важно за летово

Бугарија има чудни правила, а во Грција ќе ви ги земат кесите ак ого носите ова – важно за летово

Ако одите на одмор во Грција, треба да внимавате што носите со себе, бидејќи цариниците во Грција имаат строги правила и прописи.

Така, не смеете да внесувате месо, како ни млечни производи.

Може да си понесете до два килограми млеко за бебе во прав, како и храна з апосебни потреби.

Дозволено е и 2 килиграми храна за милениче.

Смеете да внесете до 5 килограми овошје и зеленчук, додека кога станува збор за цигарите дозволени се 40.

За сите кои ова лето се одлучија да го поминат во Бугарија, постојат правила што може, а што не смеетеда внесете преку граница, и за што цариниците веднаш ќе реагираат.

Имено, Бугарија има специфични правила, па така може да внесете литро алкохол, со не повеќе од 22 посто, 4 литри вино или 16 пива.

Може да понесете 200 цигари, како и 2 килограми храна за деца.

Може да внесете 2 килограми риба, забранет е внес на месо и млеко и млечни производи.

Немаограничувања за леб, за чоколадо, слатки, маслинки, 2 килограми компир се дозволени и зеленчук и овошје.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ако се потите прекумерно сменете нешто во храната

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

singlepost_text