Ручек на брзина кој сите го сакаат: Компир деликатес

Ручек на брзина кој сите го сакаат: Компир деликатес

Направете брз и вкусен ручек за цело семејство.

Ова е рецептот:

Состојки.

 • 1 кг. компири
 • 1 лук
 • 150 гр. сланина
 • 300 мл. павлака
 • 80 гр. пармезан
 • 1 јајце
 • сол
 • бибер
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. Се вари компирот во солена вода, излупен и сечен на кругови, околу 10 минути.
 2. Се мешаат павлака со јајце, пармезан и зачини.
 3. Се пржи сланината сечена на коцки со лукот на масло, па се загрева рерната на 200 степени.
 4. Се цеди компирот, се става во сад со малку маргарин, се става преливот, па сланината.
 5. Се става магдонос и се пече 30 минути на 200 степени.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

 

singlepost_text