Пилешко во зелен зеленчук

Пилешко во зелен зеленчук

Вкусен и хранлив ручек готов за миг!

Состојки:

 • 300 гр пилешки гради
 • 100 гр варен грашок
 • 100 гр тиквици
 • 10 зелени маслини
 • 1 главица кромид
 • 1 дл вода
 • масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Пропржете ситно сечкан кромид во тефлон тава со малку масло, па додајте тиквици исечкани на стапчиња, варен грашок и зелени маслини. 
 2. Динстајте на јака температура 5-7 минути, прелијте со вода и гответе додека течноста не испари. Потоа додајте пилешко исечкано на стапчиња и динстајте на умрена температура 15-20 минути, додека не омекне. Повремено мешајте и долијте вода за зеленчукот и месото да не се исушат. Пред крај посолете и побиберете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text