Искористете го сезонското овошје: Малини во шеќер

Искористете го сезонското овошје: Малини во шеќер

Неверојатно брзо до вкусен десерт…

Состојки:

  • 1/2 кг малини
  • 300 гр шеќер во прав

Начин на подготовка:

  1. Малините внимателно измијте ги, исцедете ги, па извадете ги петелките. Плодовите мора да бидат зрели, но тврди. 
  2. Внимателно наредете ги во тегли да не се згмечат. Секој ред посипете го со шеќер. Добро затворете и стелиризирајте 20 минути.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text