Извор на железо и витамини – јадете ја почесто

Извор на железо и витамини – јадете ја почесто

Леќата е јадење кое традиционално се прави кај нас. Богата е со витамин Б, помага за слабеење, а има преку 40 вида со различна боја.

Најздрава е црвената леќа.

Пред да се вари се остава кратко во вода, за полесно да се свари потоа.

Богата е со витамин Б6, фосфор, магнезиум, железо, цинк и тиамин.

Одлично оди со морков, со спанаќ и блитва, и се зголемува волуменот кога се гови, а погодна е и за салати.

Повеќе на Готви.мк:

Исчистет го шпоретот лесно

Евтин трик со кој шпоретот ќе блеска

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко