Брзи пекарски кифлички – евтин рецепт за секој ден

Брзи пекарски кифлички – евтин рецепт за секој ден

Направете вкусни и брзи пекарски кифлички по лесен и  евтин рецепт.

Состојки.

 • 1200 гр. брашно
 • 500 мл. млеко
 • 100 мл. млака вода
 • 200 мл. масло
 • 1 ½ лажички квасец
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 3 лажици масло
 • 100 гр. маргарин

Подготовка:

 1. Во 100 милилитри млака вода се става квасецот со лажиче шеќер и малку брашно и се остава да нарасне.
 2. Се меша брашното со сол, па се додава надојдениот квасец, па потоа минерална вода и масло и се меси тесто, се мачка со малку масло и се остава да нарасне.
 3. Се вадат ситни топчиња и се расукуваат, се мачкаат со маргарин и виткаат како кифлички, па се редат на плех со хартија.
 4. Се премачкуваат со масло и се става малку сол па се оставаат да нараснат додека се загрее рерната на 180 степени.
 5. Се печат додека не поруменат.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

singlepost_text