Салата која одлично оди со месо – нов рецепт повкусен од крем салатите

Салата која одлично оди со месо – нов рецепт повкусен од крем салатите

Вкусна салата која одлично оди со месо.

Ова е рецептот:

Состојки:

  • 300 гр. ориз
  • 1 младо лукче
  • 20 маслинки
  • магдонос
  • 4 лажици маслиново масло
  • 3 лажици лимонов сок
  • сол и бибер

Подготовка:

  1. Се вари оризот во солена вода, па кога ќе омекне е готов.
  2. Се цеди, се става во сад, се додаваат магдонос и зачини, ситно сечен лук, сечени маслинки, па се става горе сос од малисново масло и сок од лимон.

 

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text