Кујнските крпи се легло на бактерии – бидете внимателни каде ги чувате

Кујнските крпи се легло на бактерии – бидете внимателни каде ги чувате

Ново истражување во Америка покажува дека крпите кои ги користиме во кујна се легло на бактерии и можат да бидат закана по здравјето.

Бактериите кои се размножуваат на крпите потоа ги има во човековото тело.

Пронајдена е опасната Ешерихија коли, како и бактерии во цревата.

Се препорачува убаво да се мие и пребришува лавабото, работната маса и приборот кој се користи, како и се до кое се допираат крпите, но и редовно да се менуваат.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Зимско кафе

Билка од која се прави здраво кафе

Чај за цел спектар болести

Природен лек за голем гинеколошки проблем

Сок од цвекло за слабеење

Сок кој пука од витамини

Природен лек за бактерии во желудникот

singlepost_text