Гибаница на шумадиски начин – покремава не сте пробале

Гибаница на шумадиски начин – покремава не сте пробале

Оригинален рецепт за вкусна шумадиска гибаница.

Состојки.

 • 500 гр. кори за гибаница
 • 500 гр. кравјо сирење
 • 50 гр. кајмак
 • 50 мл. масло
 • 4 јајца
 • сол
 • 250 мл. кисела вода

Подготовка:

 1. Се рони сирењето, се додава кајмак, масло, сол, јајца и се убаво се меша.
 2. Се додава постепено и киселата вода.
 3. Се става масло на тава, па се става првата кора, па две лажици фил, па потоа кора и фил додека има, а остатокот од филот се става врз гибаницата и таа се остава два часа во ладилник.
 4. Потоа, се пече на 200 степени додека не порумени.

 

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее