Бајадерата може да биде евтин десерт: Направете ја најбрзата

Бајадерата може да биде евтин десерт: Направете ја најбрзата

Направете вкусна и брза бајадера.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 9 лажици вода
 • 200 гр. шеќер
 • 150 гр. мелени ореви
 • 250 гр. мелени бисквити
 • 170 гр. маргарин
 • 100 гр. чоколадо за готвење
 • рум

Глазура:

 • 100 гр. чоколадо за готвење
 • малку масло

Подготовка:

 1. Се ставаат во лонец водата и шеќер и се варат додека шеќерот не се стопи, а потоа се додава маргарин, па се трга од оган и се меша убаво да се стопи.
 2. Се додаваат потоа оревите и бисквитите во смесата и се меша да се изедначи.
 3. Се дели на два дела смесата.
 4. Се топи чоколадото на пареа и се меша со првиот дел, а другиот се остава празен, му се става само малку рум.
 5. Се става на тацна хартија со малку масло, па чоколадниот дел од смесата, и се прави квадрат, па се става белата смеса.
 6. Се топи чоколадото на пареа и се става горе.
 7. Се лади и сече.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

 

 

singlepost_text