Направете сами 100 посто природно масло за сончање – евтино и многу здраво за кожата, а ќе потемните многу

Направете сами 100 посто природно масло за сончање – евтино и многу здраво за кожата, а ќе потемните многу

Направете си сами природно, ефикасно и корисно масло за сончање ова лето на плажа.

Нешто без штетни состојки, кое лесно и брзо се прави, ја штити кожата и ја прави потемна.

Ви требаат 6-7 зелени ореви, еден морков и малку маслиново масло.

Се сечат оревите и излупениот морков се ренда, па се става маслиново масло.

Се става во тегла се и се остава на сонце околу месец, пасе цеди, се става во туба и се носи на одмор.

Помага со оглед на тоа што морковот е полн со бета каротен, антиоксиданс кој штити од штетните УВ зрачења.

Многу е поздрав од вештачки добиениот.

Исто така, оревите имаат витамин Е, а тој помага за здрава и свежа кожа.

Маслиновото масло помага со масните киселини, витамини А и Е како превентива за чувствителна кожа.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text