Поховани тиквички со фета – евтина и брза ручек идеја

Поховани тиквички со фета – евтина и брза ручек идеја

Направете вкусни поховани тиквички со сирење.

Ова е рецептот:

Состојки:

  • 2 тиквички
  • сол и бибер
  • фета сирење
  • 1 јајце
  • малку брашно за поховање
  • презла за поховање

Подготовка:

  1. Тиквичките се мијат и лупат, па се сечат на траки и се става сол и бибер на нив, и се оставаат да отстојат кратко за да пуштат вода.
  2. Се земаат две траки и се прави форма на крст, така се ставаат една на друга, па се става парче сирење на средина, се склопуваат траките, се става чепкалка и се ставаат парчињата во јајце, брашно и презла.
  3. Се пржат на загреано масло.

Повеќе вести на Готви.мк:

Ред тиквички, шунка – деликатес кој крчка

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

 

singlepost_text