Сладолед каков што не сте пробале – има многу рецепти но нема побрз и поевтин

Сладолед каков што не сте пробале – има многу рецепти но нема побрз и поевтин

Има многу рецепти за сладолед но и сами ќе се уверите дека баш овој рецепт е посебен.
Нема ништо побрзо, а повкусно, ова е рецептот и подготовката:

Состојки.

  • 200 гр. шлаг во прав
  • вода колку што пишува на упатството
  • ½ л. јогурт
  • шеќер по вкус
  • 1 ванилин шеќер
  • малку рендано чоколадо

Подготовка:

  1. Се мати шлагот со вода и шеќер, па се додава јогурт.
  2. Се меша со лажица, па се додава ванилин шеќер.
  3. Се става да се стегне во ладилник, се сечат коцки  и се послужува со рендано чоколадо.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

 

 

singlepost_text